Towarzystwo Psychopedagogiczne

FacebookTwitterYouTubeInstagramTikTokLinkedInPinterest

Kilka zsłów o terapii i doradztwie

Terapia to proces spotkania z doradcą lub psychoterapeutą w celu rozwiązania problemów związanych z zachowaniem, przekonaniami, emocjami, sytuacjami życiowymi lub biznesowymi. Terapia wykorzystuje relację interpersonalną, aby pomóc klientowi rozwinąć jego problemy i dokonać zmian w jego życiu.

Chociaż doradztwo i psychoterapia w znacznym stopniu się pokrywają, istnieją również różnice. Podczas gdy praca zarówno doradców, jak i psychoterapeutów z klientami może być bardzo szczegółowa i długotrwała, poradnictwo częściej skupia się na konkretnych problemach, zmianach w zakresie readaptacji życiowej i wspieraniu dobrego samopoczucia klienta. Psychoterapia jest bardziej zainteresowana restrukturyzacją osobowości.


Kilka kluczowych punktów dotyczących terapii:

  • Terapia może odbywać się w grupach lub indywidualnie w zależności od potrzeb, problemów itp.

  • Klient może zdecydować o swoim terapeucie i stylu terapii.

  • Jedna jednostka procesu terapeutycznego trwa około jednej godziny.

  • Proces terapii obejmuje okres wstępnej rozmowy i wzajemnego poznawania się.

  • Terapeuta i klient odgrywają równą rolę w procesie terapii. W relacji terapeutycznej nie ma "osoby nadrzędnej".

  • Intencją terapeuty jest, aby proces terapii był bezpieczny, wspierający i zmierzał do rozwiązania problemu.

  • Wszystko, co dzieje się w terapii jest poufne, z wyjątkiem sytuacji, gdy zagrożone jest czyjeś bezpieczeństwo.

Definicje poradnictwa i psychoterapii

Członkowie Towarzystwa Psychopedagogicznego są profesjonalistami, którzy budują wartościowe relacje terapeutyczne z klientami, aby pomóc im radzić sobie z wyzwaniami. W procesie terapii lub doradztwa wykorzystuje się wiele metod pochodzących z różnych źródeł, podejść filozoficznych i zaawansowanych szkoleń podejmowanych przez praktyków. Na całym świecie istnieje szeroki zakres definicji poradnictwa i psychoterapii, ponieważ praktyka i jej rozumienie różnią się w zależności od kraju, regionu i kultury. Jedną z najistotniejszych kwestii dla klientów jest to, na czym skupia się interwencja terapeutyczna lub doradcza. Poniżej podajemy kilka przykładowych definicji, które mogą pomóc klientowi w zrozumieniu i wyborze klinicysty.


Czym jest doradztwo?

Według Canadian Counselling & Psychotherapy Association, doradztwo to "umiejętne i zgodne wykorzystanie relacji w celu ułatwienia samopoznania, akceptacji emocjonalnej i wzrostu oraz optymalnego rozwoju zasobów osobistych".

Według College of Counselling PACFA, profesjonalne doradztwo jest bezpieczną i poufną współpracą pomiędzy wykwalifikowanymi doradcami i klientami w celu promowania zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia, zwiększenia samozrozumienia i rozwiązania zidentyfikowanych problemów.

Klienci są aktywnymi uczestnikami procesu doradztwa na każdym jego etapie. Doradcy pracują z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, parami, rodzinami i grupami. Doradztwo może być krótkoterminowe, długoterminowe lub trwające całe życie, w zależności od potrzeb klienta.

Doradcy są w pełni obecni przy klientach, wykorzystują empatię i głębokie słuchanie, aby nawiązać pozytywne relacje zawodowe. Doradztwo jest skuteczne, gdy klienci czują się bezpiecznie, są rozumiani, szanowani i akceptowani bez osądzania. Doradztwo jest zawodem o silnej podstawie dowodowej. Doradcy wykorzystują empirycznie oparte interwencje oraz specjalistyczne umiejętności interpersonalne, aby ułatwić klientom zmianę i wzmocnić ich pozycję.

Doradcy są szkoleni w różnych formach pracy z klientami z różnych środowisk. Poradnictwo może być szerokie lub ukierunkowane.

Klienci mogą badać: aspekty tożsamości, duchowość, relacje z samym sobą i innymi, doświadczenia z przeszłości, rodzicielstwo, żal i stratę, traumę, przemoc domową, wykorzystywanie dzieci, używanie alkoholu i innych substancji, depresję, lęk i inne doświadczenia.

Zmiany, którym sprzyja doradztwo, obejmują zmianę perspektywy, nowy wgląd, nowe sposoby myślenia o sytuacjach, nową świadomość uczuć, zwiększoną zdolność do tolerowania i regulowania uczuć, nowe działania lub zachowania oraz nowe decyzje dotyczące życia.

Doradcy zarejestrowani w Towarzystwie Psychopedagogicznym posiadają odpowiedni poziom zawodowy zależny od doświadczenia, wykształcenia i wyników pracy. Oczekuje się od nich uczestnictwa w ciągłym rozwoju zawodowym i superwizji, w tym w ich własnym doradztwie lub terapii, aby być na bieżąco z rozwojem w swoim zawodzie i zapewnić bezpieczną, etyczną praktykę.

*Poufność jest ograniczona, gdy istnieje ryzyko dla bezpieczeństwa klienta lub innych osób.


Czym jest psychoterapia?

Natomiast według College of Registered Psychotherapists of Ontario - CRPO "praktyka psychoterapii obejmuje ocenę i leczenie zaburzeń poznawczych, emocjonalnych lub behawioralnych za pomocą środków psychoterapeutycznych dostarczanych poprzez relację terapeutyczną opartą głównie na komunikacji werbalnej lub niewerbalnej".

Kolegium Psychoterapii PACFA opracowało taką definicję psychoterapii:

Psychoterapia jest holistycznym zaangażowaniem, które skupia się na zdrowiu psychicznym, emocjonalnym, relacyjnym lub duchowym osoby. Jest przydatna, gdy w życiu pojawiają się problemy psychologiczne, rozwojowe, związane z relacjami i samopoczuciem. Psychoterapeuta angażuje się z osobą lub grupą w proces wspólnej pracy nad budową zrozumienia i akceptacji tego, jak dana osoba nadaje sens swojemu życiu. Razem tworzą życiodajne rozwiązania starych i nowych problemów.

Istnieją różne odmiany psychoterapii. Do jednych z najbardziej popularnych na świecie należą: - psychoterapia poznawczo-behawioralna, psychoterapia psychodynamiczna, psychoterapia psychoanalityczna (psychoanaliza), hipnoterapia (hipnoza terapeutyczna), terapia Gestalt, psychoterapia buddyjska, psychodrama.

Psychoterapeuta i klient pracują wspólnie nad zrozumieniem świadomych i nieświadomych wymiarów aktualnego doświadczenia życiowego klienta. Kluczowym elementem praktyki psychoterapeutycznej jest relacja pomiędzy terapeutą a klientem. Proces ten może obejmować przyjrzenie się temu, jak przeszłe historie wpływają na codzienne życie danej osoby, jak również na jej przyszłość. Zbiorczo mogą one dotyczyć historii osobistej, doświadczeń w rodzinie pochodzenia, historii związków, wyobraźni, choroby, a także seksualności, duchowości, etniczności i kultury. Wiele osób przychodzi do psychoterapeuty, ponieważ odczuwa dyskomfort, niezadowolenie lub niepokój w swoim życiu. Niektórzy przychodzą w poszukiwaniu dalszego samorozwoju. Psychoterapeuci pracują z osobami, które mają wiele różnych trudności: depresja, lęk, bezsenność, problemy z odżywianiem, choroba, uzależnienie, trauma, nadużycie, trudności w relacjach w życiu osobistym lub w pracy, problemy z komunikacją, intymnością i zaangażowaniem.