Towarzystwo Psychopedagogiczne

FacebookTwitterYouTubeInstagramTikTokLinkedInPinterest

Kodeks etyczny

WSTĘP


Niniejszy kodeks etyczny jest skierowany dla członków specjalistów, doradców, instruktorów, edukatorów i psychoterapeutów oraz określa zasady, wartości i praktyki zawodowe, do których przestrzegania powinni dążyć wszyscy Specjaliści. Kodeks ten ma na celu zapewnienie wskazówek i ram dla praktyki etycznej oraz pomoc doradcom i psychoterapeutom w podejmowaniu etycznych decyzji w ramach ich praktyki zawodowej. Obowiązkiem wszystkich doradców i psychoterapeutów akredytowanych przez Towarzystwo Psychopedagogiczne jest przestrzeganie zasad i wartości zawartych w niniejszym kodeksie etycznym.


KLUCZOWE PUNKTY


1. Szacunek: specjaliści muszą zawsze traktować klientów z szacunkiem i godnością oraz szanować prawo klienta do autonomii i samostanowienia.

2. Poufność: specjaliści muszą zachować poufność we wszystkich aspektach swojej praktyki zawodowej, z wyjątkiem sytuacji, gdy wymaga tego prawo lub gdy jest to konieczne dla ochrony bezpieczeństwa klienta lub innych osób.

3. Granice zawodowe: specjaliści muszą utrzymywać odpowiednie granice zawodowe z klientami, unikając wszelkich form podwójnych relacji (zawodowych i pozazawodowych), które mogłyby wykorzystywać lub narażać na szwank klienta.

4. Rozwój zawodowy: specjaliści muszą dążyć do utrzymania i doskonalenia swojej wiedzy zawodowej, umiejętności i kompetencji.

5. Szacunek dla różnorodności: specjaliści muszą dążyć do świadczenia usług z szacunkiem dla klientów bez względu na ich przynależność religijną, polityczną, etniczną, rasową, orientację seksualną lub tożsamość płciową.

6. Przejrzystość: specjaliści muszą udostępniać klientom wszystkie istotne informacje na temat usług, opłat i zasad. 7. Kompetencje zawodowe: specjaliści muszą dążyć do świadczenia usług na rzecz klientów w zakresie swoich kwalifikacji zawodowych, wiedzy i doświadczenia.

8. Uczciwość zawodowa: specjaliści muszą dążyć do świadczenia klientom usług w sposób etyczny i profesjonalny, unikając wszelkich form wykroczeń zawodowych.

9. Świadoma zgoda: specjaliści muszą zapewnić klientom wszystkie istotne informacje na temat oferowanych usług i muszą uzyskać świadomą zgodę przed świadczeniem jakichkolwiek usług.

10. Niewykorzystywanie: specjaliści nie mogą wykorzystywać swoich klientów finansowo, seksualnie lub w inny sposób.

11. Odesłanie: W uzasadnionych przypadkach Specjaliści muszą kierować klientów do innych specjalistów, organizacji lub usług.

12. Zgłaszanie: Gdy wymaga tego prawo, Specjaliści muszą zgłaszać odpowiednim władzom podejrzane przypadki nadużyć, zaniedbań lub innych form krzywdy.

13. Specjaliści: akredytowani specjaliści przez Towarzystwo Psychopedagogiczne, tj. instruktorzy, edukatorzy, doradcy, psychoterapeuci..


KODEKS ETYCZNY


1. Szacunek: specjaliści muszą zawsze traktować klientów z szacunkiem i godnością oraz szanować prawo klienta do autonomii i samostanowienia.

2. Poufność: specjaliści muszą zachować poufność we wszystkich aspektach swojej praktyki zawodowej, z wyjątkiem sytuacji, gdy wymaga tego prawo lub gdy jest to konieczne dla ochrony bezpieczeństwa klienta lub innych osób.

3. Kompetencje zawodowe: specjaliści muszą dążyć do świadczenia usług na rzecz klientów w zakresie swoich kwalifikacji zawodowych, wiedzy i doświadczenia.

4. Granice zawodowe: specjaliści muszą utrzymywać odpowiednie granice zawodowe z klientami, unikając wszelkich form podwójnych relacji (zawodowych i pozazawodowych), które mogłyby wykorzystywać lub narażać na szwank klienta.

5. Rozwój zawodowy: specjaliści muszą dążyć do utrzymania i doskonalenia swojej wiedzy zawodowej, umiejętności i kompetencji.

6. Uczciwość zawodowa: specjaliści muszą dążyć do zapewnienia klientom etycznych i profesjonalnych usług, unikając wszelkich form wykroczeń zawodowych.

7. Szacunek dla różnorodności: specjaliści muszą dążyć do świadczenia usług z szacunkiem dla klientów bez względu na ich religijne, polityczne, etniczne, rasowe, seksualne orientacje czy tożsamość płciową.

8. Przejrzystość: specjaliści muszą udostępniać klientom wszystkie istotne informacje na temat usług, opłat i zasad.

9. Odpowiedzialność zawodowa: specjaliści muszą dążyć do utrzymania kompetencji zawodowych i być odpowiedzialni za swoją praktykę zawodową. 10. Świadoma zgoda: specjaliści muszą zapewnić klientom wszystkie istotne informacje na temat oferowanych usług i muszą uzyskać świadomą zgodę przed świadczeniem jakichkolwiek usług.

11. Niewykorzystywanie: specjaliści nie mogą wykorzystywać swoich klientów finansowo, seksualnie lub w inny sposób.

12. Odesłanie: W uzasadnionych przypadkach specjaliści muszą kierować klientów do innych specjalistów, organizacji lub usług.

13. Zgłaszanie: Gdy wymaga tego prawo, specjaliści muszą zgłaszać odpowiednim władzom podejrzane przypadki nadużyć, zaniedbań lub innych form krzywdy.

14. Wsparcie zawodowe: specjaliści muszą uczestniczyć w konsultacjach, superwizjach i/lub innych form wsparcia zawodowego, gdyż jest to konieczne do świadczenia wysokiej jakości usług na rzecz klientów. Szczególnie doradcy, instruktorzy i psychoterapeuci muszą posiadać udokumentowaną taką aktywność która musi odbywać się w sposób regularny.

15. Prywatność: specjaliści muszą zapewnić poszanowanie prywatności klientów we wszystkich aspektach świadczonych przez nich usług, w tym przy wykorzystaniu technologii.

16. Odpowiednie wykorzystanie technologii: specjaliści muszą stosować odpowiednią technologię w celu ochrony poufności i bezpieczeństwa informacji o klientach.

17. Reklama: specjaliści muszą dokładnie odzwierciedlać swoje kwalifikacje i szkolenie we wszelkich reklamach swoich usług.

18. Komunikacja: specjaliści muszą starać się szybko odpowiadać na zapytania klientów i utrzymywać odpowiednią komunikację z klientami.

19. Troska o siebie: specjaliści muszą dążyć do utrzymania własnego zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego, aby móc świadczyć skuteczne usługi na rzecz klientów.

20. Konflikt interesów: specjaliści muszą unikać wszelkich konfliktów interesów podczas świadczenia usług na rzecz klientów.

21. Opłaty i płatności: specjaliści muszą zapewnić, że ich opłaty i zasady płatności są sprawiedliwe i rozsądne.

22. Wypowiedzenie: specjaliści muszą zapewnić, aby wszelkie przypadki zakończenia świadczenia usług na rzecz klientów były traktowane z szacunkiem i w sposób profesjonalny.

23. Badania naukowe: specjaliści muszą zapewnić, że wszelkie badania z udziałem klientów prowadzone są z uzyskaniem świadomej zgody i poszanowaniem bezpieczeństwa, prywatności i godności klientów.

24. Relacje zawodowe: specjaliści muszą dążyć do utrzymania profesjonalnych relacji z innymi doradcami i psychoterapeutami oraz nie mogą angażować się w żadne zachowania, które mogłyby zaszkodzić ich reputacji zawodowej lub narazić na szwank zawód doradcy i psychoterapeuty.

25. Odpowiednie wykorzystanie zasobów: specjaliści muszą dążyć do właściwego wykorzystania zasobów, w tym czasu i środków finansowych.

26. Wprowadzanie w błąd: specjaliści nie mogą świadomie lub lekkomyślnie wprowadzać w błąd klientów co do siebie lub swoich usług.

27. Akredytacja zawodowa: specjaliści muszą dążyć do utrzymania odpowiedniej akredytacji zawodowej wymaganej przez prawo i ich stowarzyszenia zawodowe.

28. Rozwiązywanie konfliktów: specjaliści muszą dążyć do rozwiązywania wszelkich konfliktów wynikających z ich praktyki zawodowej w odpowiedni i profesjonalny sposób.

29. Wymagania prawne: specjaliści muszą przestrzegać wszystkich obowiązujących przepisów prawa i regulacji dotyczących ich praktyki.

30. Odpowiedzialność zawodowa: specjaliści muszą brać odpowiedzialność za swoje działania i dążyć do świadczenia etycznych i kompetentnych usług swoim klientom.

31. Kontakty seksualne: specjaliści nie mogą angażować się w żadną formę kontaktów seksualnych lub niewłaściwego zachowania wobec klientów.

32. Nieodpowiedni kontakt: specjaliści nie mogą inicjować ani angażować się w żadną formę niewłaściwego kontaktu z klientami poza relacją zawodową.

33. Prowadzenie dokumentacji: specjaliści muszą prowadzić dokładną i odpowiednią dokumentację swojej pracy z klientami. 34. Nadzór kliniczny: specjaliści muszą uczestniczyć w odpowiednim nadzorze klinicznym, aby utrzymać swoje standardy zawodowe.

35. Opłaty i płatności: specjaliści muszą być transparentni i sprawiedliwi w swojej strukturze opłat i polityce płatności.

36. Konkurencja: specjaliści nie mogą uczestniczyć w żadnej formie nieetycznej konkurencji z innymi specjalistami.

37. Orędownictwo: specjaliści muszą opowiadać się za dobrem swoich klientów i starać się chronić ich przed wszelkimi formami krzywdy.

38. Reprezentacja zawodowa: specjaliści muszą dokładnie przedstawiać swoje kwalifikacje zawodowe i doświadczenie.

39. Relacje zawodowe: specjaliści muszą dążyć do utrzymania profesjonalnych relacji między sobą i nie mogą angażować się w żadne zachowania, które mogłyby zaszkodzić reputacji ich kolegów po fachu.

40. Etyczne podejmowanie decyzji: specjaliści muszą dążyć do podejmowania etycznych decyzji, biorąc pod uwagę swoje zasady zawodowe i potencjalne skutki danego działania.

41. Dyscyplina zawodowa: specjaliści muszą przestrzegać i stosować się do kodeksu etycznego swoich stowarzyszeń zawodowych. 42. Współpraca: specjaliści muszą dążyć do współpracy z innymi specjalistami i organizacjami w celu zapewnienia wysokiej jakości usług swoim klientom.

43. Kompetencje kulturowe: specjaliści muszą dążyć do świadczenia usług z perspektywy kompetencji kulturowych.

44. Granice: specjaliści muszą utrzymywać odpowiednie granice w swoich relacjach zawodowych z klientami, współpracownikami i innymi profesjonalistami.

45. Utrzymanie usług: specjaliści muszą zapewnić, że ich usługi są utrzymywane na wysokim poziomie.

46. Postępowanie zawodowe: specjaliści muszą w swojej praktyce postępować profesjonalnie, etycznie i zgodnie z prawem. 47. Uczciwość: specjaliści muszą starać się być sprawiedliwi we wszystkich aspektach swojej praktyki.

48. Komunikacja: specjaliści muszą dążyć do komunikowania się w sposób pełen szacunku i profesjonalizmu ze swoimi klientami i współpracownikami.

49. Świadomość siebie: specjaliści muszą starać się być świadomi własnych uprzedzeń i ograniczeń w swojej praktyce.

50. Niedyskryminacja: specjaliści nie mogą dyskryminować żadnego klienta ze względu na płeć, rasę, religię, orientację seksualną lub jakikolwiek inny aspekt jego tożsamości.

51. Profesjonalizm: specjaliści muszą dążyć do zachowania najwyższych standardów profesjonalizmu w swojej praktyce.

52. Szkolenie zawodowe: specjaliści muszą dążyć do utrzymania profesjonalnego szkolenia i edukacji.

53. Opłaty i płatności: specjaliści muszą zapewnić, że ich opłaty i zasady płatności są przejrzyste i sprawiedliwe.

54. Współpraca ze współpracownikami: specjaliści muszą zawsze postępować w sposób profesjonalny i pełen szacunku w pracy ze współpracownikami.

55. Poszanowanie prawa: specjaliści muszą przestrzegać prawa i przepisów obowiązujących w ich praktyce.

56. Świadoma zgoda: specjaliści muszą uzyskać świadomą zgodę od swoich klientów przed rozpoczęciem jakichkolwiek usług.

57. Jakość usług: specjaliści muszą dążyć do zapewnienia swoim klientom wysokiej jakości usług.

58. Odpowiedzialność zawodowa: specjaliści muszą dążyć do ochrony przed wszelką odpowiedzialnością związaną z ich praktyką zawodową.

59. Przejrzystość: specjaliści muszą być transparentni i uczciwi we wszystkich aspektach swojej praktyki zawodowej. 60. Odpowiedzialność społeczna: specjaliści muszą dążyć do świadczenia usług, które są korzystne dla społeczeństwa.

60. Nieosądzanie: specjaliści muszą dążyć do tego, by w swojej pracy z klientami nie oceniać. 62. Wykorzystanie technologii: specjaliści muszą stosować odpowiednią technologię, aby chronić prywatność i poufność informacji o klientach.

63. Praktyka oparta na dowodach naukowych: specjaliści muszą dążyć do stosowania praktyk opartych na dowodach podczas świadczenia usług klientom.

64. Stowarzyszenia zawodowe: specjaliści muszą przestrzegać zasad i procedur obowiązujących w ich (innych) stowarzyszeniach zawodowych.

65. Reprezentacja zawodowa: specjaliści muszą dokładnie przedstawiać swoje kwalifikacje zawodowe, doświadczenie i usługi.

66. Skargi i zażalenia: specjaliści muszą rozpatrywać wszelkie skargi i zażalenia w sposób terminowy i profesjonalny.

67. Standardy praktyki: specjaliści muszą dążyć do zachowania najwyższych standardów praktyki.

68. Odesłanie do specjalistów: specjaliści muszą w razie potrzeby kierować klientów do odpowiednich specjalistów.

69. Samoujawnienie: specjaliści muszą być świadomi własnego potencjału do samoujawniania się i nie mogą ujawniać informacji osobistych o sobie, jeśli nie jest to właściwe.

70. Strój zawodowy: specjaliści muszą ubierać się w odpowiedni i profesjonalny sposób podczas świadczenia usług swoim klientom.

71. Profesjonalny język: specjaliści muszą dążyć do używania profesjonalnego języka we wszystkich aspektach swojej praktyki.

72. Interwencje: specjaliści muszą dążyć do stosowania interwencji, które są odpowiednie do potrzeb klienta.

73. Prowadzenie dokumentacji: specjaliści muszą prowadzić dokładne i odpowiednie zapisy dotyczące ich pracy z klientami.

74. Rozwój zawodowy: specjaliści muszą dążyć do ciągłego rozwoju zawodowego.

75. Reklama: specjaliści muszą zapewnić, że wszelkie reklamy ich usług dokładnie odzwierciedlają ich kwalifikacje i doświadczenie.

76. Zakończenie świadczenia usług: specjaliści muszą zapewnić, aby wszelkie przypadki zakończenia świadczenia usług były traktowane z szacunkiem i w sposób profesjonalny.

77. Edukacja: specjaliści muszą dążyć do edukacji społeczeństwa na temat swojego zawodu.

78. Kursy etyczne: specjaliści muszą starać się uczestniczyć w kursach etyki zawodowej, gdy jest to konieczne.

79. Superwizja: specjaliści muszą dążyć do superwizji, gdy jest to konieczne, aby zapewnić jakość swoich usług.

80. Postępowanie zawodowe: specjaliści muszą starać się postępować profesjonalnie i etycznie we wszystkich aspektach swojej praktyki.

81. Odpowiedzialność: specjaliści muszą brać odpowiedzialność za swoje działania i wszelkie konsekwencje, które wynikają z ich praktyki zawodowej.

82. Organizacje zawodowe: specjaliści muszą zapoznać się z zasadami i przepisami swoich organizacji zawodowych i starać się ich przestrzegać.

83. Planowanie interwencji: specjaliści muszą planować i monitorować swoje interwencje, aby zapewnić, że są one skuteczne i odpowiednie.

84. Ocena: specjaliści muszą dążyć do prowadzenia odpowiedniej oceny klientów, aby zapewnić efektywne usługi.

85. Dokumentacja: specjaliści muszą dokumentować swoją pracę z klientami w odpowiedni i profesjonalny sposób.

86. Interwencja kryzysowa: specjaliści muszą być świadomi etycznych uwarunkowań podczas prowadzenia interwencji kryzysowej.

87. Wielokrotne związki: specjaliści muszą być świadomi etycznych uwarunkowań wielokrotnych związków i dążyć do ich unikania.

88. Relacje zawodowe: specjaliści muszą dążyć do utrzymywania profesjonalnych relacji ze swoimi klientami, współpracownikami i innymi profesjonalistami.

89. Granice zawodowe: specjaliści muszą utrzymywać odpowiednie granice ze swoimi klientami.

90. Prawa klienta: specjaliści muszą szanować i chronić prawa swoich klientów.

91. Prywatność: specjaliści muszą zapewnić poszanowanie prywatności swoich klientów we wszystkich aspektach swojej praktyki zawodowej.

92. Rozwiązywanie konfliktów: specjaliści muszą dążyć do rozwiązywania wszelkich konfliktów wynikających z ich praktyki zawodowej w odpowiedni i profesjonalny sposób.

93. Bezpieczeństwo: specjaliści muszą dążyć do zapewnienia bezpieczeństwa swoim klientom.

94. Badania: specjaliści muszą zapewnić, że wszelkie badania z udziałem klientów prowadzone są z uzyskaniem świadomej zgody i poszanowaniem bezpieczeństwa, prywatności i godności klientów.

95. Odpowiedzialność: specjaliści muszą przyjąć odpowiedzialność za swoje działania i wszelkie konsekwencje, które wynikają z ich praktyki zawodowej.

96. Superwizja: specjaliści muszą szukać konsultacji, superwizji i innych form profesjonalnego wsparcia, gdy jest to konieczne do świadczenia wysokiej jakości usług na rzecz klientów.

97. Rozwój zawodowy: specjaliści muszą poszukiwać odpowiednich możliwości rozwoju zawodowego w celu utrzymania i doskonalenia swojej wiedzy zawodowej, umiejętności i kompetencji.

98. Edukacja: specjaliści muszą dążyć do zapewnienia społeczeństwu edukacji i zasobów dotyczących ich zawodu.

99. Odesłanie: specjaliści muszą kierować klientów do innych specjalistów, organizacji lub usług, gdy jest to właściwe i konieczne.

100. Profesjonalizm: specjaliści muszą dążyć do zachowania najwyższych standardów profesjonalizmu w swojej praktyce.

EPILOG


Kodeks etyczny dla specjalistów Towarzystwa Psychopedagogicznego ma być żywym dokumentem, który z czasem może być dostosowywany i ulepszany, aby zapewnić, że odzwierciedla on aktualne względy etyczne zawodu. Obowiązkiem wszystkich doradców i psychoterapeutów jest ciągłe sprawdzanie i rozwijanie swojej praktyki etycznej zgodnie z tym kodeksem oraz zapewnienie, że ich praktyka zawodowa odzwierciedla wartości etyczne.